Japn trtnelem: 1150-1460
Hbor, zavargs, ldkls, elnyoms, anarchia (szval a szoksos)
Vgre sgunok!!
Folytatdik a japn trtnelmet vgigprget sorozatunk, Acheron tollbl. Combos olvasmny, de megri vgigrgni, mert nagyon vicces sztorikkal van tele. Bishik, Shounenek, vratlanul kibkl hadvezrek, a csszr helyett uralkod sgun helyett uralkod rgensek s a tatrokat elspr isteni szl, aminek kivtelesen semmi kze az emsztshez.
A Heian-korszak vgn a japn udvarnak s a fvrosi arisztokrcinak leldozott. A csszr nvleg megrizte hatalmt, az si arisztokrata csaldok viszont vgleg eltntek a trtnelem sznpadrl.
A poklitikai vltozsok mgtt fontos trsadalmi vltozsok lltak, mindenekeltt a npessg nvekedse. A 12. szzadban htmillian a 16.szzadra tizenktmillan laktak a Japn-szigeteken , ami rszben a technolgiai fejldsnek ksznhet: j, ellenllbb rizsfajtkat hoztak be a kontinensrl, nagyobb szervezettsget s tbb munkaert ignyl technolgikat vezettek be, melyek nveltk a termstlagot (lbbal hajtott vzemelkkel pl. a domboldali parcellkat is el tudtk rasztani). Heian-korszak sorn a Kyoto krnyki Kansai-medence volt e legnagyobb megmvelt terlet, gy a npess s a gazdasg is itt sszpontosult.. A 12. szzadra viszont viszont kirtottk a msik nagy sksg, a keleti Kantou erdsgeit, gy ez a terlet a korbbi kzpontok vetlytrsa lett. Itt llt tbbek kzt EDo (a mai Toki). Az j kzpont megjelense sszefgg az j politikai elit, a bushik (vagyis szamurjok) felemelkedsvel.
A bishik bushik eredete
A csszrsg megalaptsakor a japn arisztokrcia rvid idre tvette a knai mdszert s parasztokbl toborzott hadseregeket, de ezzel hamar felhagytak, s mr a 8. szzadban professzionlis harcosokat kezdtek el foglalkoztatni. k a bushik.
Trtnelmk els tszz vben szimpla harcosok voltak, akik az udvart s az arisztokratkat szolgltk, mondhatni „brbl s fizetsbl” ltek. A politika sznterre csak akkor lptek, mikor admentes birtokokhoz jutottak.
A bushik vezetje a csszri csaldhoz tartoz Minamoto s Taira kln volt.Hadvezrekknt egyre jobban elkezdtek beleszlni a politikba a Heian-korszak vge fel, amikor a Fujiwark s a visszavonult csszrok vetlkedtek a hatalomrt. Br csszri leszrmazottknt az udvari arisztokrcihoz tartoztak, nem reztk kzjk valnak magukat.
A harcosok vezet rtegnek buke volt a neve, az udvari arisztokrci pedig kuge. A kuge faragatlan alakoknak tekintette a bukt, a buke viszont bszke volt faragatlansgra s uralkodsra alkalmatlan piperkcknek tekintette a kugt.
Shottenek Shoenek, vagyis admentes birtokok
Az admentes birtokok osztogatsa mindig s mindenhol szinte elkerlhetetlenl a kzponti hatalom hanyatlshoz vezet, gy trtnt ez Japnban is. Eleinte a birtokokat fleg a Fujiwark osztottk sajt maguknak, illetve a visszavonult csszrok a csszri csaldnak, gy ugyanazok irnytottk ket, mint az llamot. Ksbb azonban egyre tbb shoen kerlt kls kzbe a f birtokosok a nagyobb templomok voltak, de a bushiknak is jutott bven. Ez drasztikusan cskkentette a kzponti kormnyzat bevtelt s gy hatalmt is.
Az j elit
A Heian-kor bks udvari intrikit,ahol egy-egy mernyletnl durvbb eszkzkhz sosem kellett nylni, egyre inkbb belhbork, zavargsok s nyltcsatrozsok vltottk fel. A csszri udvar kezbl az 1156-os Hogen-trnviszly sorn kerlt ki az irnyts. Br nvleg a csszr oldala gyztt (az) t tmogat klnok kerekedtek fell, pr vvel ksbb, egy jabb felkels utn mr a bushikat irnyt egyik hadr, Taira no Kiyomori volt az orszg tnyleges ura.
Taira no Kiyomori a Fujiwark politikjt prblta utnozni, lnyt a csszrhoz adta felesgl, elkltztt Kyoto kzelbe, klnfle magas tisztsgeket s hatalmas shoen birtokokat adott magnak. Azonban szmtalan ellensget is szerzett, kztk Goshirakawa visszavonult csszr fit. Mochihito herceget. A herceg azrt orrolt meg, mert hivatalosan nem kerlt a trnra, hanem apjnak egy Taira-nemzetsgbeli ntl szrmaz ktves unokja., Antoku. Mochihito felkelst szervezett, de 1180-ban a Tairk levertk, s mellkesen felgettek tbb nagy templomot, melyek a herceg mell lltak (Kofukuji), Todaiji s Onjoji). Keleten azonban a bushik egy msik vezetje, a Minamoto-kln feje is a felkelk prtjra llt, s visszavgott a harminc vvel korbbi veresgrt. Az t vig tart hres Genpei-hbor a japn trtnelem egyik fordulpontja volt. A Minamotk legyztk a Tairkat, majd Yoritomo legyzte sajt ccst, Yoshitsunt .
Yoritomo a cscson
A gyzedelmes Yoritomo megalaptotta a ketts kormnyzat rendszert: magnbirtokokat osztott maguknak s a bushiknak (megalaptva ezzel a sguntus rendszert), maga pedig Kantouban maradt, ami lnyegben nll orszg lett Japnpn bell. Bakufunak, storkormnyzatnak hvtk kzpontjukat, utalva arra, hogy Yorimoto vezeti rangja csupn ideiglenes (ahogy a dikttor s az impertor is az volt a kztrsasg kori Rmban, de persze a sguntus alatt ugyanolyan cm lett, mint a rmai csszrok titulusai). Mg Kantout lnyegben kisajttottk maguknak, az orszg tbbi rszben a bushikkal biztostottk a rendet, valamint az udvari, nemesi s egyhzi adk behajtst. Visszacsatoltk az szakkeleti vgeket is, melyek szz vig fggetlenek voltak.
Yorimoto utdai kzt termszetesen viszly trt ki, s vgl Yorimoto felesgnek csaldja, a Hojo-kln kezbe kerlt az uralom. Alig mlt el egy nemzedk a sguntus megalaptsa ta, a sgun mris nvleges tisztsgg vlt, s a tnyleges hatalmat a Hojo rgensek gyakoroltk. A Japn trtnelem rdekes pillanata, amikor a csszr helyett uralkod sgun helyett rgensek uralkodtak az orszgban.
A Kamakura-sguntus msfl vszzada sorn knyes hatalmi jtszmk folytak a csszri udvar, a nagy templomok, a kuge, a buke, s az egyre ersd vidki hatalmassgok kzt. A Hojk uralma alatt kopogtatott be a klvilg hossz id utn a szigetekre, mghozz a mongol invzik kpben. Az invzit ugyan sikeresen visszavertk, utna azonban, se a harcosok, se a templomok nem lkaptak jutalmat.
/MONDO II. vf. 9. szm/ |